UDRUŽENJE GRAĐANA MOSTARA ORGANIZOVALO DRUŽENJE
U beogradskom hotelu MAJDAN, Udruženje građana Mostara, upriličilo je druženje za svoje članove, prijatelje i poštovaoce. Pozivu su se odazvali građani iz Gacka, Bileće, Trebinja i Nevesinja, dok su prijatelji i poštovaoci iz Beograda i srca Šumadije bili dragi gosti ovog udruženja.
POZDRAVNI GOVOR PREDSEDNIKA UDRUŽENJA
Predsednik udruženja, gospodin Blagoje Rebić, pozdravio je prisutne goste i poželeo im toplu dobrodošlicu. Uputio je zahvalnost gospodinu Trifku Đoroviću za podršku , praćenje i publikovanje rada udruženja na portalu “Slobodna Hercegovina” i u listu “Srpsko kolo.”

Prisutnima su se obratili:
- Miodrag Linta, narodni poslanik i predsednik Saveza Srba u regionu.
- Milan Bjelogrlić, predsednik Udruženja Hercegovaca iz Zrenjanina.
- Nebojša Kundačina, glumac
- Risto Sočevič
Bend Dragana Banovića nastupao je sa numerama iz Mostara i Hercegovine. Posle svakog izvođenja, oduševljeni gosti zahvalili su se aplauzom.

EVOCIRANJE USPOMENA IZ MOSTARA KROZ POEZIJU I PISANU REČ
Glumac Nebojša Kundačina, vrlo je emotivno, tiho i nadahnuto, govorio stihove pesme “Pretpraznično veče”, autora Alekse Šantića. Gospodin Bjelogrlić, pozvao je sve prisutne da podrže publikovanje časopisa NOVA ZORA, ističići pri tom značaj aktuelnog trenutka i refleksiju u budućnosti.


ŠTA JE MISIJA UDRUŽENJA GRAĐANA MOSTARA
U intervju za INFO VIZIJU, predesdnik i potpredsednik udruženja, gospoda Rebić i Vucjak, istakli su da udruženje predstavlja sponu i tačku spajanja za građane Mostara i cele Hercegovine. Oni su naglasili da ujedno, udruženje pruža podršku porodicama sa decom, starijoj populaciji i svima koji im se obrate za pomoć. Zajedno su pozvali Mostarce i Hercegovce da uzmu veće učešće u radu udruženja, dok su takođe zamolili da prijatelji udruženja priđu u što većem broju.


APEL VLASTIMA U MOSTARU
Gospodin Rebić je sa žaljenjem konstatovao da se vlasti u Mostaru sa nedovoljno pijeteta odnose prema stvaraocima srpskog porekla koji su proslavili Mostar. Istakao je da su Srbi kao narod, značajno doprineli kulturnoj baštini Hercegovine i pozvao pripadnike drugih konfesija na saradnju i međusobno poštovanje. Prema njegovim rečima, danas na bisti pesnika Alekse Šantića nedostaje slovo ” Š” kao početno slovo prezimena. On je upozorio da to udruženje nikako ne sme dozvoliti, te je najavio angažovanje preko Vladike da se na bisti ispiše pravilno ime i prezime pesnika.


EVO ŠTA JE O HERCEGOVCIMA PISAO ČUVENI NAUČNIK JOVAN CVIJIĆ
Jovan Cvijić je u svojoj knjizi „Balkansko poluostrvo i južnoslovenske zemlje“, zabeležio da hercegovačko društvo ima snažan patriarhalni okvir, ali da su ljudi u njemu vrlo obrazovani u narodnom smislu, sa bogatim usmenim predanjem, narodnim pesmama i epskom tradicijom.










